Ljekovito bilje ; Ljekovite biljne tvari nastaju izmjenom tvari u razvoju i životu biljke te se pohranjuju u njezinim različitim dijelovima.
Ipak, nisu sve tvari koje nastaju na taj način ljekovite.
Osim ljekovitih, ima i drugih, koje često zovemo balastne tvari.
Međutim, i takve tvari često puta utječu na ljekovita svojstva neke biljke, a mnoge od njih reguliraju djelovanje biljnih lijekova i imaju utjecaja na brži ili duži tijek primanja (resorpcije) lijekova u organizam.
Prisutnost tih prirodnih regulatora jedna je od prednosti ljekovitih biljaka u odnosu na sintetizirane lijekove.
Posebna je značajka ljekovitih biljaka i u tome što one najčešće sadrže više različitih ljekovitih tvari, gdje je jedna od njih glavna te u velikoj mjeri određuje ljekovita svojstva te biljke i mogućnosti njezine primjene.
Koliki je značaj tih popratnih tvari, možemo ustanoviti usporedbom djelovanja cjelokupnog ekstrakta neke biljke s djelovanjem njezine glavne ljekovite tvari u čistom (izoliranom) stanju.
U takvim se slučajevima često primjećivalo i potpuno drugačije djelovanje same »glavne« tvari pa su mnogi uvjereni da su ljekovita svojstva ljekovitih biljaka rezultat skupnog djelovanja svih njihovih ljekovitih tvari.
ljekovito bilje i Ljekovite tvari biljke
Obično nisu ravnomjerno raspoređene po cijeloj biljci.
Katkada ih je više u cvjetovima, a kod drugih vrsta u listovima, korijenu ili drugim organima.
Osobitost je ljekovitih biljaka i u tome, da se kod različitih biljaka iste vrste mogu naći ljekovite tvari u različitim količinama.
To prvenstveno ovisi o staništu gdje biljke rastu, o vremenu sabiranja kao i o daljnjem postupku obrade sabranih dijelova.
Ta je raznolikost sadržaja ljekovitih tvari naravno nedostatak, a sami ga možemo samo djelomično ublažiti sabiranjem zdravih biljaka u pravo vrijeme te ispravnim postupkom sušenja i pohranjivanja.
Zanimljivo je da se ljekoviti učinak obično uočava tek nakon podužeg uzimanja (npr. nakon 4 ili 6 tjedana).
U farmakologiji se za ispravno konzervirane (posušene) biljne dijelove koriste stručni izrazi koji točno označuju o kojoj se biljci radi, a službeni je naziv za sve njih – droga.
Budući da se pod tim imenom u običnom životu gotovo isključivo misli na opojne droge (koje su također biljnog podrijetla), na ovim člancima o ljekovitom bilju termin droga, kako bi se izbjegla bilo kakva zabuna, preveden je točnim imenom biljnih dijelova koji se koriste u ljekovite svrhe.
Sakupljač ili korisnik ljekovitih biljaka mora poznavati sve najznačajnije ljekovite tvari u njima da bi mogao razumjeti i njihovo djelovanje.
Ovdje ćemo ukratko predočiti neke najčešće i najznačajnije ljekovite tvari naših ljekovitih biljaka.
U tom ćemo kratkom pregledu manje govoriti o njihovoj kemijskoj građi, a više o ljekovitim mogućnostima u olakšavanju različitih oboljenja
Osim nabrojenih ljekovitih tvari ili njihovih skupina, sakupljač će u opisima ljekovitih tvari uz pojedine biljke naći i mnoge druge tvari.
Njihova imena mnogima neće biti od veće koristi, ali su stručnijim poznavateljima ljekovitog bilja vrijedan putokaz.
Nadam se da ćete pronaći poneku biljku za sebe i malo početi razmišljati o tome da nam priroda može punuditi više od onoga za što je smatramo.
Tema: Ljekovito bilje
ZADNJE OBJAVLJENI ČLANAK
Poklopljene kazaljke na satu! Znate li zašto ste baš sada pogledali na sat?
Poklopljene kazaljke na satu i njihovo značenje Poklopljene kazaljke na satu! Netko misli na mene! – Koliko ste samo puta [...]